0 (551) 010 22 05 <> 0 (553) 052 66 48

info@dentistaadsp.com

İmplant Diş Tedavisinde Risk Var Mıdır? – İmplant Riskleri

İmplant diş tedavisinde risk var mıdır? – İmplant Riskleri

Her uygulamada ve operasyonda olduğu gibi diş implantında da küçük riskler söz konusu olabilir. Bu küçük riskleri en aza indirmek için dental önlemler alınmalıdır.

Dental önlemler olarak hastaya sorulan herhangi bir hastalığı geçirdiği operasyonların olup olmadığı ve yapılan testlerle sağlanır.  Önceden bilinen her türlü olumsuzluklara karşı önlemler alınarak risk minimuma indirilir. Bilinmeyen her türlü hastalık veya hastanın söylemediği, unuttuğu ilaç kullanımları veya kullanamadığı ilaçları söylememesi, unutması karşısında maalesef ki her zaman risk oluşur. Bu nedenlerden dolayı düzgün bir dental önlem alınmalı ve riskler en aza indirilmelidir. Radyografik ve röntgenler çok iyi analiz edilmeli ve incelenmelidir. Radyografik incelemelerin iyi yapılmaması sonucunda sinirlere girilebilme riski vardır. Hatta herhangi bir dişe hasar verme imkanı vardır. Fakat bu sayılan tetiklerin yapılması sonucunda hasta hakkında gerekli bilgiler alınır ve ön bilgi sağlanır. Bu da riskleri minimuma indirmiş olur. Ama her operasyonda olduğu gibi %100 risksiz denemez. Tabiki riskler tamamen ortadan kaldırılamaz fakat gerekli teknolojik incelemeler, iyi bir muayene, gerekli radyografik incelemeleri ve hastanın ağzından alınan hasta bilgileri ile riskler en minimum düzeye indirilebilir.

İmplant Diş Tedavisinin Avantajları

Ülkemizde diş bakımı önemli bir sorun teşkil etmektedir. Yeteri kadar önem verilmeyen diş bakımı sonucunda diş çürükleri, diş ve dişeti iltihapları gibi birbirinden farklı diş ve diş eti hastalıklarıyla karşılaşılmaktadır. Bir çok çürük, iltihap gibi hastalıklardan kaybedilen dişlerin yerine sağlıklı bir tedavi yöntemi aranır. Bu yeni yöntemlerden biri olarak implant diş tedavisini gösterebiliriz. İmplant diş uygulaması kaybedilen dişlerin yerine yeni doğal görünümlü yapay dişlerin eklenmesi işlemidir. Ülkemizde diş implantı yüksek başarı oranlarıyla yapılmaktadır. İmplant dişlerin tercih edilmesinin sebebi ise doğal dişlere daha yakın bir kullanımı olması, görüntüsü ve konforudur.

 Sabit protezlerin yerini implant diş almaktadır. Bir çok yönden avantajı vardır. Geleneksel protezlerde kanca metali görünmesi, gıcırdama, tıkırdama, yerinden oynaması gibi bir çok sebepten implant uygulaması ile kurtulabilirsiniz. Birçok fonksiyonu yerine getiren implant dişler daha iyi çiğneme, sert, kuru yiyecekleri daha rahat yiyebilme gibi konforlar sağlamaktadır. Bunların dışında diş kaybı yaşanan diş bölgesindeki kemik erimesinin önüne implant uygulaması ile geçilir. Kemik yapısında ki yapıda böylelikle kaybolmuş olmaz. Dudaklarda ki deformasyonların önüne geçer. Köprü tedavisi gibi geleneksel protezlerden daha yararlı ve daha konforludur. İmplant sayesinde sağlam dişlerinize kesinlikle dokunulmaz. Geleneksel protezlerde olduğu gibi sağlam dişleriniz kesilmez oyulmaz veya küçültülmez. Diğer avantaj olarak ise kemik erimesi yaşayan hastalarda da uygulanabilir olmasıdır.