0 (551) 010 22 05 <> 0 (553) 052 66 48

info@dentistaadsp.com

Diş taşı temizliği zararlı mı?

Diş taşı temizliği zararlı mı?

Öncelikle vücudun her yerindeki temizlik gibi ağızda yapılan temizlikte mutlaka faydalıdır. Diş taşı temizliği zararları üzerinde yapılan çalışmalarda herhangi bir bulgu tespit edilmemiştir. Diş temizleme uygulaması tamamen uygulanabilir ve zararsız bir yöntemdir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu durum, sağlıklı olmak için diş sağlığı ve dişlerin güçlenmesi için atılan bir adımdır. Diş taşı temizliği esnasında herhangi bir ağrı ya da acı duymak, diş etlerine zarar gelmesi ya da dişlerde aşınma gibi durumlar söz konusu olmaz.

Diş etlerinin temizleme esnasında beklenenden fazla kanaması ise diş eti hassasiyetinin bir belirtisidir. Dolgu uygulanan dişlerde bu dolguların daha iyi muhafaza edilebilmesi ve dişlerin içeriden çürümesinin önüne geçmek için 6 aylık dönemlerde düzenli olarak diş taşı temizliği yaptırmak gerekmektedir.Yalnızca olumlu taraflar olan bu uygulamanın, olumsuz bir bulgusuna rastlanmamıştır. Diş taşı temizliği uygulanmaz ise, diş etlerine ve zamanla diş dokusuna ardından da kemiklere zarar vermesi durumu söz konusu olacaktır.

ÖNEMLİ BİLGİ: Kliniğimizde diş etleri ileri derecede zarar görmüş hastaların rejenerasyon ve tedavi işlemleri Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi uzmanı Uzm.Dr. Bengü TÜRK tarafından yapılmaktadır.